«ما» می توانیم! احمدی نژاد: هنوز ما باید فرصت بدیم و این «توانستن» رو هجی کنیم و زمزمه کنیم و جلو بریم.. گروهی همنشین من خلاف عقل و دین من بگیرند آستین من که دست از دامنش بگسل tag:http://wemitavanim.mihanblog.com 2020-05-26T17:25:56+01:00 mihanblog.com یک انقلابی ِ دور از مصلحت 2014-05-11T13:21:27+01:00 2014-05-11T13:21:27+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/87 ریحانه خیلی وقت است نه حوصله نوشتن دارم و نه دلیلی برای آن و نه حرف جدیدیحکایت این دوره و زمانه حکایت نرود میخ آهنین در سنگ است که حتی خواندن این حکایت هم به نظرم بی فایده است، که سنگ ضرب المثل نمی فهمد..دیگر وقت گفتن ها و گفتن ها گذشته است.. زمانه دیدن هاست..اما دیشب خبری را شنیده ام که باعث شد اینجا دوباره بیایم و بنویسم حتی در اندازه دو کلمه؛ آنهم به احترام یک خانواده سه نفره که همین روزها یکی شان میرود..به احترام مردی که بهترین دوران عمرش را مجبور است از بهترین هایش فاصله بگیرد چون تلاش کرده و
خیلی وقت است نه حوصله نوشتن دارم و نه دلیلی برای آن و نه حرف جدیدی
حکایت این دوره و زمانه حکایت نرود میخ آهنین در سنگ است که حتی خواندن این حکایت هم به نظرم بی فایده است، که سنگ ضرب المثل نمی فهمد..

دیگر وقت گفتن ها و گفتن ها گذشته است.. زمانه دیدن هاست..

اما دیشب خبری را شنیده ام که باعث شد اینجا دوباره بیایم و بنویسم حتی در اندازه دو کلمه؛ آنهم به احترام یک خانواده سه نفره که همین روزها یکی شان میرود..
به احترام مردی که بهترین دوران عمرش را مجبور است از بهترین هایش فاصله بگیرد چون تلاش کرده و میکند برای بهتر زندگی کردن دیگران.
که تمام جانبازی ها و فداکاری ها و ایثارها مختص به هشت سال دفاعی نبود که حالا شده است نون دانی جماعتی گردن کلفت. این روزها هم کسانی هستند که دختر بچه شان را میگذارند و میروند تا شاید جامعه ای داشته باشیم که در آن تنها دغدغه آدمی شکم و سقفش نباشد.

به احترام ِ احمد سعیدی و همسر مقاوم و یکدانه دخترش


]]>
قضاوت های عکسی 2013-10-17T11:45:37+01:00 2013-10-17T11:45:37+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/86 ریحانه یک مساله ای که خیلی اوقات در اکثر قضاوت ها و تحلیل های ما موثر است حالت استمراری است که عکس در آدم القا میکند. وقتی یک عکسی را میبینیم توجه نمیکنیم که عکس ثبت یک لحظه است ثبت یک «آن»، و بر اساس اینکه این تصویری که در حال تماشایش هستیم یک زمان طولانی را روایت میکند به قضاوت مینشینیم.یکی از بارزترین مثالش زمان سفر احمدی نژاد به ونزوئلا برای شرکت در مراسم تدفین چاوز هست. که با دیدن عکس احمدی نژاد همراه مادر چاوز با القای حالت استمرار این قضاوت صورت گرفت که این تماس بدنی طولانی مدت بوده است. (
یک مساله ای که خیلی اوقات در اکثر قضاوت ها و تحلیل های ما موثر است حالت استمراری است که عکس در آدم القا میکند. وقتی یک عکسی را میبینیم توجه نمیکنیم که عکس ثبت یک لحظه است ثبت یک «آن»، و بر اساس اینکه این تصویری که در حال تماشایش هستیم یک زمان طولانی را روایت میکند به قضاوت مینشینیم.
یکی از بارزترین مثالش زمان سفر احمدی نژاد به ونزوئلا برای شرکت در مراسم تدفین چاوز هست. که با دیدن عکس احمدی نژاد همراه مادر چاوز با القای حالت استمرار این قضاوت صورت گرفت که این تماس بدنی طولانی مدت بوده است. (کاری به درستی یا نادرستی یا اصل بودن یا نبودن این تصویر و اتفاق ندارم) بحث بر سر این است که با دیدن آن تصویر حکم بر استمرار داده شد.. عکسی که راوی لحظه است را بر چند دقیقه حمل کردیم.
نمونه دیگری که این روزها شاهد آن هستیم مقایسه عکس استراحت جواد ظریف با نماز خواندن جلیلی به عنوان دو تیم مذاکره کننده مختلف هست و نتیجه گیری بر اساس این دو تصویر که تیم مذاکره کننده سابق اهل تهجد و تلاش بوده و تیم فعلی اهل استراحت و پا روی پا انداختن. کاری به روش و منش این دو تیم ندارم بحث بر سر این است که بر اساس یک عکس استراحت از ظریف نمی توان نتیجه گرفت که این تیم یا این فرد اهل استراحت و لمباندن و بی خیالی است..
امیدوارم مساله را به خوبی بسط و توضیح داده باشم
سعی کنیم درست نتیجه گیری کنیم..
]]>
پرسش مهر 2013-09-23T11:41:01+01:00 2013-09-23T11:41:01+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/85 ریحانه امروز اول مهرماه 92 بود، اولین سالی که پرسش مهرش را آقای روحانی مطرح کردند.بد نیست نگاهی به پرسش های مهر از سال 84 تا امسال بیاندازیم (تمام سوالات در ادامه مطلب آماده است)همین طور که میبینید سوالاتی که در دولت نهم و دهم مطرح شده همه جانبه نگر هستند یک موضوع را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار میدهند (علت، فایده، موانع، مخالفین و..) و با توضیح بیشتری مطرح شده اند، وظایف تک تک افراد جامعه در آنها لحاظ شده است، از مسئولین گرفته تا افراد عامی، بزرگ یا کوچک.نگاه جهانی در سوالات مطرح شده در بین سالها
امروز اول مهرماه 92 بود، اولین سالی که پرسش مهرش را آقای روحانی مطرح کردند.
بد نیست نگاهی به پرسش های مهر از سال 84 تا امسال بیاندازیم (تمام سوالات در ادامه مطلب آماده است)

همین طور که میبینید سوالاتی که در دولت نهم و دهم مطرح شده همه جانبه نگر هستند یک موضوع را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار میدهند (علت، فایده، موانع، مخالفین و..) و با توضیح بیشتری مطرح شده اند، وظایف تک تک افراد جامعه در آنها لحاظ شده است، از مسئولین گرفته تا افراد عامی، بزرگ یا کوچک.

نگاه جهانی در سوالات مطرح شده در بین سالهای 84 تا 91 موج می زند. و فقط به ایران بسنده نشده است.
در این سوالات خود فرد را به جای رئیس جمهور فرض میکنند و نه پدرشان را.. این مساله نگاه جوان محوری و اعتماد به جوانان را نشان می دهد.

و مهم ترین مساله در این سوالات موضوعات طرح شده است؛ موضوعات انسان ساز، تعالی محور، امید محور، تفکر برانگیز و رو به رشد. برخلاف سوال طرح شده امسال که با وجود ظاهر تدبیرگونه اما اساسا بوی در جا زدن را می دهد..


حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی 93-92


]]>
مصلحت یا عدالت؟! 2013-08-05T17:23:18+01:00 2013-08-05T17:23:18+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/84 ریحانه اگر به معنای این کلمات دقت کنیم و به بحث لغوی صِرف بپردازیم، بین مصلحت و عدالت نباید تفاوت و اختلافی باشد. عدالت یعنی هرچیزی را در جایگاه خود قرار دادن و انجام دادن؛ و مصلحت هم از ریشه صَلَحَ و مقابل مفسده است، کار نیک و صالح انجام دادن. عدالت و مصلحت هر دو مقابل مفسده هستند.اما در مورد مصلحت باید این نکته را هم مدنظر داشت که مصلحت ِ "چه چیزی؟!". مصلحت همواره در مورد چیز خاصی سنجیده می شود اما عدالت یک امر عام است و همینجاست که در مرحله اجرا دچار اختلاف می شوند. و اگر مصلحت آنچیزی که
اگر به معنای این کلمات دقت کنیم و به بحث لغوی صِرف بپردازیم، بین مصلحت و عدالت نباید تفاوت و اختلافی باشد. عدالت یعنی هرچیزی را در جایگاه خود قرار دادن و انجام دادن؛ و مصلحت هم از ریشه صَلَحَ و مقابل مفسده است، کار نیک و صالح انجام دادن. عدالت و مصلحت هر دو مقابل مفسده هستند.
اما در مورد مصلحت باید این نکته را هم مدنظر داشت که مصلحت ِ "چه چیزی؟!". مصلحت همواره در مورد چیز خاصی سنجیده می شود اما عدالت یک امر عام است و همینجاست که در مرحله اجرا دچار اختلاف می شوند. و اگر مصلحت آنچیزی که سنجیده می شود در تعارض با مصلحت عموم باشد، آنگاه امر خاص با امر عام دچار درگیری می شوند. و به نظر میرسد که بین مصلحت و عدالت اختلاف است، در حالیکه اختلاف اصلی بین منافع و مصالح آن گروهی است که مصلحتشان سنجیده شده است.
مجمع تشخیص مصلحت نظام نهادی است که وقتی بین بیش از یک امر اختلاف حاصل می شود، آن امری را برمیگزیند که مصالح نظام در آن بیشتر رعایت می شود. اما سوال اینجاست که آیا در حال حاضر "نظام" یک مقوله عام است یا خاص؟! تشخیص مصلحت نظام، مصالح عامه را در نظر میگیرد یا منافع گروهی خاص که اسم نظام را یدک میکشند؟!
قرار دادن دکتر احمدی نژاد در این مجمع را می توان از دو وجه نگاه کرد ..
یکی اینکه این مجمع باید بر اساس عدالت و منافع عامه مصالح را تشخیص دهد و برای همین فرد عدالت طلب و عدالت گستری چون احمدی نژاد را عضو آن میکنند و یا این عضویت هم براساس رسم معهود است که هرکسی از هر سمتی برداشته یا برکنار شد، جایش در مجمع است و به نوعی ترجیح مصلحت به عدالت!
الله اعلم بذات الامور ..

]]>
اونهمه قمپوز ِ بلدم بلدم و ... !!! 2013-08-04T20:02:42+01:00 2013-08-04T20:02:42+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/83 ریحانه امروز که وزرای پیشنهادی آقای روحانی مشخص شدند، سوای ِ سطح سواد پائین و سن بالای کابینه پیشنهادی شان بعضی از آنها یک ذره بیشتر تو ذوق می زند!اما بهتر که دقت کردم متوجه شدم احمدی نژاد با آنهمه تغییرات در وزرایش، که صدای خیلی ها را هم درآورد و تا مرز معرفی مجدد کابینه اش هم رفت، سمت چند وزارتخانه اصلا نرفته..وزیر علوم، وزیر اطلاعات و وزیر ارشاد احمدی نژاد در دوره های نهم و دهم ثابت بودند. دوره نهم به ترتیب آقایان زاهدی و اژه ای و صفار و در دولت دهم هم آقایان دانشجو و مصلحی و حسینی.باز که دقت کردم ی
امروز که وزرای پیشنهادی آقای روحانی مشخص شدند، سوای ِ سطح سواد پائین و سن بالای کابینه پیشنهادی شان بعضی از آنها یک ذره بیشتر تو ذوق می زند!
اما بهتر که دقت کردم متوجه شدم احمدی نژاد با آنهمه تغییرات در وزرایش، که صدای خیلی ها را هم درآورد و تا مرز معرفی مجدد کابینه اش هم رفت، سمت چند وزارتخانه اصلا نرفته..
وزیر علوم، وزیر اطلاعات و وزیر ارشاد احمدی نژاد در دوره های نهم و دهم ثابت بودند. دوره نهم به ترتیب آقایان زاهدی و اژه ای و صفار و در دولت دهم هم آقایان دانشجو و مصلحی و حسینی.
باز که دقت کردم یاد ماجرای آقای مصلحی افتادم و همچنین این سوال برایم پیش آمد که چرا در طول هشت سال، احمدی نژادی که در تمام عرصه ها ورود کرد و انقلاب کرد در عرصه فرهنگی، آن اثری که در عرصه های دیگر داشته را نگذاشته؟!
احمدی نژاد با آن نظریات مستدل و انقلابی در عرصه فرهنگ و با آنهمه سخت کوشی چرا در اجرای نظریاتش آنقدر پر رنگ نبوده است؟!
و جواب را در این گزاره دیدم :
وزرای این وزارتخانه ها به نام رئیس جمهور هستند اما در اصل از طرف فرد دیگری نصب می شوند..
کاری به درستی و نادرستی این امر ندارم، بحثم سر این است که رئیس جمهور در انتخاب این سه وزیر تقریبا نقش معرفی کننده به مجلس را دارد و نه بیشتر!
در مورد آقای روحانی هم داستان به همین منوال است!

اما چند مساله دیگر در مورد کابینه آقای روحانی وجود دارد و آن اینکه ایشان که اینقدر دم از عقلانیت و تخصص مداری میزدند و اینقدر چماق استفاده از افراد غیر متخصص را بر سر احمدی نژاد کوبیدند خودشان چرا در این مسیر قرار گرفتند؟؟
رئیس جمهور کشورم! دکترای علوم سیاسی را چه به وزارت ورزش و جوانان؟!!
آقای روحانی که اینهمه در زمان انتخابات دم از استفاده از زنان در کابینه زد، آیا تمام استفاده شان از زنان خانم ابتکار است؟!
آقای روحانی که چپ و راست گله میکردند که دولت احمدی نژاد تمام عناصر خدوم و متخصص و باتجربه را خانه نشین کرده و میگفتند خودشان از تمـــــــــــام افراد باتجربه از تمـــــــــام دولت ها استفاده میکنند، آیا میخواهند مدعی شوند که استفاده شان از دولت احمدی نژاد، پور محمدی است؟!!

اما در کل این کابینه یازدهم از نوع جان ِ جانان است! (به قول برو بچه های فیس بوک کنایه گیراش بگیرن)

]]>
کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران ... 2013-08-03T12:21:05+01:00 2013-08-03T12:21:05+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/82 ریحانه به نام "او" که "الله" است ...خیلی وقت است که دستم به نوشتن نمیرود، و یا میرود به گذاشتن در اینجا نمیرودخیلی وقت است که زبانم به اظهار نظر باز نمی شود، و یا می شود و درملاعام حتی نزد نزدیکترین هایم نمی شود..خیلی وقت است که ذهنم به فکر نمی نشیند که میترسد حتی اندیشه اش هم برای جریان عدالت خواه ضرر شود.اما الان در تاریخ 12 مرداد 92 مصادف با 25 رمضان، یک ساعت مانده به رفتن محمود احمدی نژاد از جایگاه ریاست جمهوری دهم، هم میخواهم فکر کنم، هم بگویم و هم بنویسم.هشت سال پیش در این روز من یک و
به نام "او" که "الله" است ...

خیلی وقت است که دستم به نوشتن نمیرود، و یا میرود به گذاشتن در اینجا نمیرود
خیلی وقت است که زبانم به اظهار نظر باز نمی شود، و یا می شود و درملاعام حتی نزد نزدیکترین هایم نمی شود..
خیلی وقت است که ذهنم به فکر نمی نشیند که میترسد حتی اندیشه اش هم برای جریان عدالت خواه ضرر شود.
اما الان در تاریخ 12 مرداد 92 مصادف با 25 رمضان، یک ساعت مانده به رفتن محمود احمدی نژاد از جایگاه ریاست جمهوری دهم، هم میخواهم فکر کنم، هم بگویم و هم بنویسم.
هشت سال پیش در این روز من یک و ماه و اندی بود که اولین رایم را داده بودم، به کسی که هیچ از او نمی دانستم و فقط برای شکست رقیبش به او رای دادم، و نه حمایت آقای ایکس و گروه ایگرگ و جامعه فلان و حزب بهمان. از حوادث زمان خاتمی چیزهای محوی شنیده بودم. هنوز مشخص نشده بود که بین دولت سازندگی و اصلاحات هیچ فرقی نبوده اما من دل خوشی از هیچ کدام نداشتم. هرچند هنوز برایم درگیر شدن با این مسائل کمی زود بود. با اینکه هاشمی را هنوز نقطه مقابل خاتمی قلمداد میکردند من از تفکراتش نفرت خاصی داشتم، نه برای اینکه جبهه اصلاحات حامی اش بود بلکه فقط برای شکست تفکرش به احمدی نژاد رای دادم. احمدی نژاد برایم یک هندوانه در بسته ای بود که حتی فروشنده یکی از آنها را هم محض نمونه برش نداده بود. و کاندید مورد نظرم رای آورده بود.
هشت سال پیش درست در چنین روزی چند ساعتی بود که حکم تنفیذش را گرفته بود. (ماه رمضان نبود و برنامه تنفیذ صبح برگزار شده بود)
حکم را که گرفت بوسه ای بر دستان رهبری زد که به مذاق یک عده خیلی خوش آمد و به مذاق بعضی دیگر خیلی بد آمد. انکار نمیکنم که از این حرکتش خوشم آمد اما نه به اندازه خیلی های دیگر.. بوسه بر دستان معلمش را بیشتر پسندیدم و بیشتر از همه بوسه بر دستان کارگران و پیرمردان زحمت کش را.
الان که به آن زمان فکر میکنم به نظرم می آید که تلقی احمدی نژاد از ولایت پذیری هم در این هشت سال رشد زیادی داشته..
حکم را که گرفت به همراه دیگر سران حکومتی صحنه را ترک نکرد. از همان اول نشان داد که برای او مردم حرف مهم تری را می زنند.
روزها می گذشت و او سخت تر از قبل کار میکرد.. و هم زمان با خدمتگزاری فیزیکی اش، اذهان خیلی ها را رشد داد. من و امثال من که احمدی نژاد را در سالهای تشکیل و تثبیت شخصیتمان دیدیم و به وسع خود شناختیم، تفکرات دینی و آرمانی مان را از او داریم. دیدگاهمان را نسبت به خداوند و عدالت و ولایت و آخرالزمان حاصل راهنمایی های اوست..
ما از او آموختیم که باید همه را بدون استثنا دوست داشت، از او آموختیم که اگر دشمنی و عداوتی هم هست باید در ساحت تفکرات باشد، که حتی در آنجا هم دشمنی جایی ندارد.
ما از او آموختیم که عدالت فقط در جایگاه اقتصادی نیست. از او آموختیم که صبور باشیم و مهربان...
از او آموختیم که ولی خداوند بر روی زمین مهربان ترین انسان هاست و نه خونریزترینشان
از او آموختیم آنجا که پای حق الناس(مخصوصا در اندازه ملت) در میان است، نباید ساکت ماند و نباید بااغماض برخورد کرد.
از او آموختیم که آزادی نه چیزی است که در اروپا و غرب از آن دم می زنند و نه آن چیزی است که در ایران جریان داشته، آزادی چیزی بود که احمدی نژاد به همگان بخشید و خیلی ها با برخوردهایشان چیزی خلاف این را القا کردند.
از او آموختیم ولایت پذیری به معنای تعطیل عقل نیست، که خداپرستی هم به این معنا نیست. آموختیم که هرکسی مطیع تر است صرفا ولایت پذیرتر نیست بلکه ترسوتر است یا از ترس ولی یا از ترس عقوبت. و رشد در ترس نیست و هدف خلقت انسان رشد و رسیدن به کمال است.
از او آموختیم تا کجا و کی باید سکوت کرد و کجا و کی باید دست از سکوت کشید. همانطور که مولا علی علیه السلام فرموده است آنجا که باید سخن درست گفت در خاموشی خیری نیست، چنانکه در سخن ناآگاهانه نیز خیری نخواهد بود.(نهج البلاغه حکمت82)
از او آموختیم که در بدترین شرایط هم به خدا اعتماد کنیم چراکه آن زمان است که می شود و می توانیم ...
و خیلی چیزهای دیگر..

و حالا که نوشتن این مطلب تمام می شود کمتر از ده دقیقه به مراسم تنفیذ مانده..

آقای احمدی نژاد!
از تمام زحماتتان برای اعتلای این مرز و بوم، برای سربلندی تمامی بشریت در بلندای تاریخ، برای تمام محبت هایتان، تلاش هایتان، سختی هایی که کشیده اید، نه تنها در طول این هشت سال، بلکه در طول 57 سال زندگی پربرکتتان و همچنین در باقی عمرتان صمیمانه تشکر میکنم.
و بخاطر تمام اذیت ها و تهمت ها و فحش ها و نمک نشناسی هایی که از اندک جماعتی دیدید و شنیدید تمام قد عذرخواهی میکنم...

پیروز و عزیز و سربلند باشید ...

]]>
صل علی محمد یاور مهدی آمد 2013-07-05T18:53:15+01:00 2013-07-05T18:53:15+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/80 ریحانه بالاخره بعد از چهار سال، دیشب محمود احمدی نزاد به قم آمد و سخنرانی کرد.قم تنها استانی بود که محروم از سخنرانی عمومی سفر استانی سوم شد. آن هم بخاطر بی بصیرتی یک عده معلوم الحال!اما با وجود این افراد بی بصیرت، مردم در استقبال عالی بودند. قسمتی از خیابان حرم تا جمکران (بلوار پیامبر اعظم) را برای اجرای این برنامه مشخص کرده بودند که به علت پر شدن آن فضا، بخشی از مردم بیرون قرار گرفتند. تند تند نامه میدادند برای رئیس جمهوری که فقط یک ماه دیگر بر سر کار است. این یعنی ایمان مردم به سخت کوش
بالاخره بعد از چهار سال، دیشب محمود احمدی نزاد به قم آمد و سخنرانی کرد.
قم تنها استانی بود که محروم از سخنرانی عمومی سفر استانی سوم شد. آن هم بخاطر بی بصیرتی یک عده معلوم الحال!
اما با وجود این افراد بی بصیرت، مردم در استقبال عالی بودند. قسمتی از خیابان حرم تا جمکران (بلوار پیامبر اعظم) را برای اجرای این برنامه مشخص کرده بودند که به علت پر شدن آن فضا، بخشی از مردم بیرون قرار گرفتند. تند تند نامه میدادند برای رئیس جمهوری که فقط یک ماه دیگر بر سر کار است. این یعنی ایمان مردم به سخت کوشی احمدی نژاد..
اما هرچه مردم خوب استقبال کردند، مسئولین برگزار کننده این برنامه بی سلیقه بودند. احمدی نژادی که بین تمام مردم جهان به راحتی می رود را یواشکی آوردند و انقدر دور گذاشتند که فقط از تصاویر فیلم برداری دیده می شد. جدا اینهمه مسئولین رده بالا داریم که بیست، سی ردیف صندلی را به آنها اختصاص داده بودند؟!
نداریم دیگر.. که اگر داشتیم آنهمه صندلی خالی در قسمت بخش ویژه نباید میبود!
جلوی مردم مشتاق یک ردیف کیپ تا کیپ سپاهی چیده بودند تا مبادا مردم از همون فاصله هم دکتر را ببینند!! و چند نفر لباس شخصی که بی نهایت بی ادب بودند!
واقعا نمی دانم چرا باید برنامه را اینجوری ترتیب بدهند؟!

اما یک نکته جالب تر این بود که خیلی از مردم حاضر به روحانی رای داده بودند و وقتی ازشان میپرسیدم اگر باز هم دکتر می توانست کاندید شود به کی رای میدادید؟ میگفتند : معلومه! احمدی نژاد
وقتی باز میپرسیدم چرا به روحانی رای دادید؟ میگفتند خب از بقیه بهتر بود! 
میگفتم یعنی شبیه به احمدی نژاد بود؟ میگفتند نه! از بقیه کاندیدها بهتر بود

 

 

 

 


]]>
مثنوی آب ها و مرداب ها! 2013-06-18T11:25:50+01:00 2013-06-18T11:25:50+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/78 ریحانه ماجرا این است: کم کم کمیت بالا گرفت جای ارزش های ما را عرضه کالا گرفت احترام یاعلی، در ذهن بازوها شکست دست ِ مردی خسته شد، پای ترازوها شکست فرق مولای عدالت بار دیگر چاک خورد خطبه های آتشین متروک ماند و خاک خورد باغ های سینه ها از سروها خالی شدند عشق ها خدمتگزار پول و پوشالی شدند پیکر عشق خدایی از نحیفی دوک شد کله احساس های ماورایی پوک شد غالبا قومی که از جان، زرپرستی می کنند زمره بیچارگان را سرپرستی می کنند! سرپرست ِ  زرپرست و زرپرست ِ  سرپرست

ماجرا این است: کم کم کمیت بالا گرفت

جای ارزش های ما را عرضه کالا گرفت

احترام یاعلی، در ذهن بازوها شکست

دست ِ مردی خسته شد، پای ترازوها شکست

فرق مولای عدالت بار دیگر چاک خورد

خطبه های آتشین متروک ماند و خاک خورد

باغ های سینه ها از سروها خالی شدند

عشق ها خدمتگزار پول و پوشالی شدند

پیکر عشق خدایی از نحیفی دوک شد

کله احساس های ماورایی پوک شد

غالبا قومی که از جان، زرپرستی می کنند

زمره بیچارگان را سرپرستی می کنند!

سرپرست ِ  زرپرست و زرپرست ِ  سرپرست

لنگی این قافله تا صبحگاه ِ محشر است!

کارگردانان بازی باز با ما جِر زدند

پنج نوبت را به نام کاسب و تاجر زدند

چار تکبیر رسا بر روح مردی خوانده شد

طفل بیداری به مکر و فوت و فن خوابانده شد

روزگار کینه پرور عشق را از یاد برد

باز چون سابق کلاه عاشقان را باد برد

سالکان را پای پر تاول ز رفتن خسته شد

دست پر اعجاز مردان طریقت بسته شد

سازهای سنتی آهنگ ِ دلسردی زدند

ناکسان بر طبل های ناجوانمردی زدند

تا هوای صاف را بال و پر کرکس گرفت

آسمان از چشم ما خورشید خود را پس گرفت

رنگ ولگرد سیاهی ها به جان ها خیمه زد

روح شب در جای جای آسمان ها خیمه زد

این زمان شلاق، بر باور حکومت می کند

در بلاد شعله، خاکستر حکومت می کند

اعتبار دست ها و پینه ها در مرخصی

چهره ها ماتم زده آیینه ها در مرخصی

از زمین خنده خار اخم بیرون می زند

خنده انگار از شکاف زخم بیرون میزند

الغرض با ماله غم دست بنایی شگفت

ماهرانه حفره لبخندها را گل گرفت!

ماجرا این است: مردار تفرعن زنده شد

شاخه های ظاهرا خشکیده از بُن، زنده شد

آفتابی نامبارک، نفس ها را زنده کرد

بار دیگر اژدهای خشک را جنبنده کرد

قبطیان ِ فتنه گر جا در بلندی کرده اند

ساحران با سامری ها گاوبندی کرده اند

من ز پا افتادن گلخانه ها را دیده ام

بال سوزن خورده پروانه ها را دیده ام

در خیابان جنون در کوچه دلواپسی

کرده ام دیدار با کانون گرم بی کسی!

دیده ام در فصل نفرت، در بهار برگ ریز

کوچ تدریجی دل ها را به حال سینه خیز!

ماجرا این ست: آری ماجرا تکراری است

زخم ما کهنه است، اما زخم کهنه، کاری است

از شما میپرسم آن شور اهورایی چه شد

شوق معراج و خیال عرش پیمایی چه شد

ساقه امیدها را داس نومیدی چه کرد؟

با دل پر آرزو احساس نومیدی چه کرد؟

هان کدامین فتنه دکان وفا را تخته کرد

در رگ ِ ایمان ما خون صفا را لخته کرد

شور و غوغای قیامت در نهان ِ ما چه شد

ای عزیزان «رستخیز ناگهان» ما چه شد

جان تاریک من اینک مثل دریا روشن است

صبح گون از تابش خورشید مولا روشن است

طُرفه خورشیدی که سر از مشرق گل می زند

بین دریا و دلم از روشنی پل می زند

طرفه خورشیدی که غرق شور و نورم می کند

زیر نور ارغوانی ها مرورم می کند

ذره سرگشته عاشق! خطابم می کند

با خطابش همجوار روح ِ آبم می کند

قلب من با قلب دریا همسرایی می کند

یاد از آن دریای ِ ژرف ماورایی می کند

موج ها را ذکر حق این سو و آن سو می کشد

پیر دریا کف به لب آورده یاهو می کشد

مثل مرغان رها در اوج می چرخد دلم

شادمان در خانقاه موج می چرخد دلم

ناگهان شولای روحم ارغوانی می شود

جنگل انبوه دریاها خزانی می شود

کلبه شاد دلم ناگاه می گردد خراب

باز ضربت می خورد مولای دریا از سراب

پیش چشمم باغ های تشنه را سر می بُرند

شاخه هایی سرخ از نخلی تناور می بُرند

در مشام خاطرم عطر جنون می آورند

بادهای باستانی بوی خون می آورند

صورت اندیشه ام سیلی ز دریا می خورد

آخرین برگ از کتاب ِ آب ها تا می خورد!


سید حسن حسینی


+ حتما لینک ها رو باز کنید

]]>
مشایی برای رد صلاحیت شدن آمده بود 2013-06-15T14:22:38+01:00 2013-06-15T14:22:38+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/77 ریحانه از آدمی مثل احمدی نژاد بعید است که جایی بخوابد که زیرش آب بیفتد.. بعلاوه اینکه او کسی مثل من و تو نیست..اطلاعات او از نوع اطلاعات موثق ِ من و تو نیست..بر اساس نظر سنجی های میدانی و خیابانی و سایتی و اسمسی هم کار نمیکند..پس مطمئن بود که مشایی رد صلاحیت می شود..حتی می توانم بگویم مطمئن بود برای مشایی حکمی هم صادر نمی شود..و حتی تر اینکه خیلی مایل به صدور حکم حکومتی هم نبود..پس چرا تمام تخم مرغ هایش را در سبد مشایی گذاشت؟! افراد دیگری هم بودند که اگر می آمدند شاید می ماندند..دکتر الها
از آدمی مثل احمدی نژاد بعید است که جایی بخوابد که زیرش آب بیفتد.. بعلاوه اینکه او کسی مثل من و تو نیست..اطلاعات او از نوع اطلاعات موثق ِ من و تو نیست..بر اساس نظر سنجی های میدانی و خیابانی و سایتی و اسمسی هم کار نمیکند..
پس مطمئن بود که مشایی رد صلاحیت می شود..حتی می توانم بگویم مطمئن بود برای مشایی حکمی هم صادر نمی شود..و حتی تر اینکه خیلی مایل به صدور حکم حکومتی هم نبود..
پس چرا تمام تخم مرغ هایش را در سبد مشایی گذاشت؟! افراد دیگری هم بودند که اگر می آمدند شاید می ماندند..دکتر الهام یا ثمره هاشمی یا..
گویا احمدی نژادمی خواست نماند.. 
نه که خسته شده باشد! نه!
اگر جریان احمدی نژاد ادامه پیدا میکرد خط کشی او با جبهه تزویر به این پر رنگی مشخص نمی شد.. او باید یک جا برای همیشه به همه تاریخ محکم تر از همیشه می فهماند که من با جبهه تقلبی عدالت خواهی یکی نیستم و باید آنها را از عرصه حکومت حذف می کرد..
او از جبهه اصلاحات حمایت نکرد و نخواهد کرد اما گاهی برای حذف یک گروه ِ کم طاقت ِ کم خرد (دوستی که بدتر از دشمن عمل میکند) باید هزینه داد.. باید تن به جریان کفر داد تا جریان تزویر حذف شود(کاری به شخص ِ آقای جلیلی ندارم)
و همچنان پیروزی از آن حزب الله (واقعی) است ...


+ متاسفم برای آن جماعتی که الان مردم را با القاب بی بصیرت و کوفی و احمق و نادان خطاب میکنند..
++ یک سوال از دوستان جنبش سبز:الان با سال 88 چه فرقی کرده که امسال نمیگید تقلب شد؟!
+++و ما از امام حسین آموختیم که همیشه پیروز میدان آن نیست که در ظاهر پیروز شود.. راه بهار ادامه دارد ...
++++ تعداد افراد شرکت کننده در انتخابات کمتر از سال 88، درصد آرای باطله 3.5درصد، این میزان غیر از دوره اول سال 84 در بیست سال اخیر بی سابقه بوده، درصد آرای آقای روحانی هم 50.7 درصد و لب مرز هست... نیاز به توضیح بیشتر نیست..حماسه سیاسی که این طوری خلق شد..!!

]]>
روز ِ ذبح ِ عظیم ِ امیر کبیر با شور افزون تر.. 2013-06-14T13:30:40+01:00 2013-06-14T13:30:40+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/76 ریحانه این نوشته به دلایل مختلفی متن نداره..فقط پسامتن داره.. متنش رو در گلو خفه کردم!+ انتخابات رو خیلی دیر برگزار کردن...بر اساس قانون وقتی کشوری بی رئیس جمهور میشه باید ظرف 50 روز براش رئیس جمهور انتخاب کنن... الان یه دو سالی دیر شده.. بلکه هم بیشتر.....++ دارم فکر میکنم که الان توی این مملکت حقی دارم که برم بگیرمش (بر اساس گفته حق گرفتنیه) و برای گرفتنش رای بدم؟!یا اینکه بر اساس این که آدم جایی که دعوت نشده نمیره، عمل کنمبالاخره وقتی همگان خیلی محکم میگن از تمام ِ سلایق توی انتخابات هست،
این نوشته به دلایل مختلفی متن نداره..
فقط پسامتن داره.. متنش رو در گلو خفه کردم!

+ انتخابات رو خیلی دیر برگزار کردن...

بر اساس قانون وقتی کشوری بی رئیس جمهور میشه باید ظرف 50 روز براش رئیس جمهور انتخاب کنن... 

الان یه دو سالی دیر شده.. بلکه هم بیشتر...

..

++ دارم فکر میکنم که الان توی این مملکت حقی دارم که برم بگیرمش (بر اساس گفته حق گرفتنیه) و برای گرفتنش رای بدم؟!
یا اینکه بر اساس این که آدم جایی که دعوت نشده نمیره، عمل کنم
بالاخره وقتی همگان خیلی محکم میگن از تمام ِ سلایق توی انتخابات هست، و من میبینم سلیقه من نیست.. پس لابد دعوت به رای دادن نشدم!

+++ ایستادی به جنگ رو در رو..
        خنجر از پشت میزند دشمن.. 
        گویی از ما و در نهان بر ما..
       وطـــــــــــنم پشت حیله را بشکن..

]]>
یک دلیل من برای رای ندادن به یک نفر از این هشت نفر 2013-06-09T16:46:31+01:00 2013-06-09T16:46:31+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/75 ریحانه روزی مرحوم آقای بروجردی، مرحوم آقای صدر، مرحوم آقای خوانساری،رضوان الله علیهم، برای مذاکره در یک امر سیاسی در منزل ما جمع شده بودند. به آنان عرض کردم که شما قبل از هرکار تکلیف این مقدس نماها را روشن کنید. با وجود آنها مثل این است که دشمن به شما حمله کرده، و یک نفر هم محکم دستهای شما را گرفته باشد. اینهایی که اسمشان (مقدسین) است -نه مقدسین واقعی- و متوجه مفاسد و مصالح نیستند دستهای شما را بسته اند. و اگر بخواهید کاری انجام بدهید، حکومتی را بگیرید، مجلسی را قبضه کنید که نگذارید این مفاسد و
روزی مرحوم آقای بروجردی، مرحوم آقای صدر، مرحوم آقای خوانساری،رضوان الله علیهم، برای مذاکره در یک امر سیاسی در منزل ما جمع شده بودند. به آنان عرض کردم که شما قبل از هرکار تکلیف این مقدس نماها را روشن کنید. با وجود آنها مثل این است که دشمن به شما حمله کرده، و یک نفر هم محکم دستهای شما را گرفته باشد. اینهایی که اسمشان (مقدسین) است -نه مقدسین واقعی- و متوجه مفاسد و مصالح نیستند دستهای شما را بسته اند. و اگر بخواهید کاری انجام بدهید، حکومتی را بگیرید، مجلسی را قبضه کنید که نگذارید این مفاسد واقع شود، آنها شما را در جامعه ضایع می کنند. شما باید قبل از هرچیز فکری برای آنها بکنید.

ولایت فقیه،امام خمینی، ص144


پ ن : حذف شد.
]]>
احمدی نژاد ِ دیروز 2013-06-05T17:53:45+01:00 2013-06-05T17:53:45+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/74 ریحانه احمدی نژاد(قبل از انتخابات 84):حتی اگر بخواهیم امنیت ملی مون رو حفظ کنیم، باید عدالت را در کشور اجرا بکنیم....شمقدری: شما چقدر به ریسک اعتقاد دارید؟احمدی نژاد: ببینید اصلا مدیریت بدون خطر پذیری و اتخاذ تصمیمات بزرگ که مدیریت نیست اینکه ما بنشینیم امورات هم خودش اداره بشوداگر بنا باشد کاری بکنیم که هیچ تغییری ایجاد نشود، هیچ تحولی ایجاد نشود، خب اون دیگه کار نیست. به خصوص در شرایط کشور ما، ما نیازمند تصمیمات تحول آفرینیم.همه میدونیم ساختار اقتصادیمون اشکال دارهساختارای اداریمون اشکال دارهمصرف
احمدی نژاد(قبل از انتخابات 84):
حتی اگر بخواهیم امنیت ملی مون رو حفظ کنیم، باید عدالت را در کشور اجرا بکنیم.
.
.
.

شمقدری: شما چقدر به ریسک اعتقاد دارید؟

احمدی نژاد: ببینید اصلا مدیریت بدون خطر پذیری و اتخاذ تصمیمات بزرگ که مدیریت نیست
اینکه ما بنشینیم امورات هم خودش اداره بشود
اگر بنا باشد کاری بکنیم که هیچ تغییری ایجاد نشود، هیچ تحولی ایجاد نشود، خب اون دیگه کار نیست. به خصوص در شرایط کشور ما، ما نیازمند تصمیمات تحول آفرینیم.
همه میدونیم ساختار اقتصادیمون اشکال داره
ساختارای اداریمون اشکال داره
مصرفمون اشکال داره
توزیع منابعمون اشکال داره
خب اینا رو بخوایم اصلاح کنیم نیازمند تصمیمات بزرگیم
تصمیم بزرگ هم یعنی شما باید خودت رو برای بعضی تبعات آماده کنی

(قبل از انتخابات 88)
.
.
.
احمدی نژاد: بعضی وقت ها منافع اشخاص و گروه ها و احزاب و دولت ها جای منافع ملی رو میگیره
و خطر پذیری ها منتقل میشه به این ور
خب این جا دیگه محافظه کاری و فرار از مسئولیت و هی به تعویق انداختن و ..
خب همین هدفمند کردن یارانه ها این کار بزرگیست که بیست سال هست حرفش زده میشه
همه گفتند، همه نوشتند، تبدیل به قانون شده چند دوره، قانون برنامه شده چند دوره اما اجرا نشده
شاید در ذهنشون این بوده که برای دولت ها خطرآفرین ِ و به وجهه دولت یا به آرای دولت ها آسیب میزنه
در حالیکه ما فکر میکنیم یه دولت میاد برای همین کارها
ما باید منافع مردم رو حفظ بکنیم
منافع کشور و مصالح کشور رو

(قبل از انتخابات 88)

]]>
وقتی طاقت "روشنایی" را ندارند 2013-05-16T08:53:35+01:00 2013-05-16T08:53:35+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/73 ریحانه اگه محبوبیت احمدی نژاد به کمترین حد رسیدهاگه مردم دیگه فریب شعارهای احمدی نژاد و طرفداراش رو نمیخورناگه کاندید دولت نه ببخشید کاندید مورد حمایت احمدی نژاد عددی نیستپس چرا به چه کنم چه کنم افتادید؟؟؟چرا سایت فیلتر میکنید و نامه میدید که فلانی نباید تایید بشه؟؟+ سایت روشنایی هم فیلتر شد.++ یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرونمی خواهند نور خدارا با دهان های خویش خاموش کنند و خدا کامل کننده نور خویش است اگرچه کافران را ناخوش آیدسوره مبارکه صف ، آیه شریفه
اگه محبوبیت احمدی نژاد به کمترین حد رسیده
اگه مردم دیگه فریب شعارهای احمدی نژاد و طرفداراش رو نمیخورن
اگه کاندید دولت نه ببخشید کاندید مورد حمایت احمدی نژاد عددی نیست
پس چرا به چه کنم چه کنم افتادید؟؟؟
چرا سایت فیلتر میکنید و نامه میدید که فلانی نباید تایید بشه؟؟

+ سایت روشنایی هم فیلتر شد.
++ یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون
می خواهند نور خدارا با دهان های خویش خاموش کنند و خدا کامل کننده نور خویش است اگرچه کافران را ناخوش آید
سوره مبارکه صف ، آیه شریفه ۸
]]>
همیشه پای هاشمی در میان است 2013-05-09T11:26:38+01:00 2013-05-09T11:26:38+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/72 ریحانه هاشمی و خاتمی قطعا نمی‌آیندهاشمی نمی‌تواند انتخابات را به خودش گره بزندآیت‌الله هاشمی باید سبک سنگین کند حضورش به نفع نظام باشد نه اختلافهاشمی مرد اول این روزهای انتخاباتروایت فارس از جدیدترین نظرسنجی‌ها: هاشمی و مشایی بیشترین رأی منفی را در کشور دارند دعوت روح الله حسینیان از هاشمی برای حضور در انتخابات...اینها چند تیتر از چند خبرگزاری است. که احتمالا هرکسی اینها یا مشابه اینها را خوانده استحکایت آمدن یا نیامدن هاشمی حکایت جالبی است. در ظاهر نیامده است اما وقتی در نامزدهایی که تا به
هاشمی و خاتمی قطعا نمی‌آیند
هاشمی نمی‌تواند انتخابات را به خودش گره بزند

آیت‌الله هاشمی باید سبک سنگین کند حضورش به نفع نظام باشد نه اختلاف

هاشمی مرد اول این روزهای انتخابات

روایت فارس از جدیدترین نظرسنجی‌ها: هاشمی و مشایی بیشترین رأی منفی را در کشور دارند 

دعوت روح الله حسینیان از هاشمی برای حضور در انتخابات
...
اینها چند تیتر از چند خبرگزاری است. که احتمالا هرکسی اینها یا مشابه اینها را خوانده است
حکایت آمدن یا نیامدن هاشمی حکایت جالبی است. در ظاهر نیامده است اما وقتی در نامزدهایی که تا به امروز ثبت نام کرده اند و یا اعلام حضور کرده اند و هنوز ثبت نام نکرده اند دقت میکنیم (البته منظورم کاندیداهای سرشناس است، نه امثال آقای وثوقی) می بینیم هاشمی در قد و قواره و ظاهرهای متفاوت آمده است. 
ائتلاف 2+1 یکی از هزارچهره هاشمی است. و ولایتی و حداد دو عامل برای ولایت مدار جلوه دادن قالیباف!
ائتلاف 2+3 که در اتصال به هاشمی اظهر من الشمس است و برای پی بردن به چنین امری کمی تحقیق کفایت می کند.
روحانی چهره دیگر از هاشمی در قالب روحانی اصلاح طلب! برای آن دسته از اصلاح طلبانی که به دین اعتقاد دارند.
دیگر کاندیداهای اصول گرا و اصلاح طلبی که با عنوان مستقل آمده اند علی الظاهر مستقلند اما در واقع هرکدام یکی از تجلیات هاشمی هستند.رضایی، زاکانی، عارف...
البته در این بین باید لنکرانی را از جمع بالا به یک عنوان منها کرد. لنکرانی کاندید جبهه ای است که با ساخت واژه مجعول «جریان انحرافی» توسط هاشمی شکل گرفت و بدون توجه به این امر در راستای اهداف هاشمی قدم برداشت. لنکرانی را به نوعی می توان یکی دیگر از چهره های هاشمی دانست و به نوعی نه! 
با این چینش هرکسی که از صندوق در بیاید مساوی هاشمی است. مگر اینکه دولت کاندیدای خود را به طور مشخص معرفی کند(حال هرکسی میخواهد باشد)
با آمدن کاندیدای دولت باید دید که آیا باز هم از سناریوی دوبار شکست خورده تکثر کاندیداها استفاده می شود یا نه؟!]]>
یا ایها الذین آمنوا! ان بعض الظن اثم! 2013-04-18T18:31:41+01:00 2013-04-18T18:31:41+01:00 tag:http://wemitavanim.mihanblog.com/post/71 ریحانه یک برنامه ای امروز برگزار شدکه قرار بود یک خواننده لس آن جلسی در آن حضور پیدا کند ( حال بگذریم که اصلا معنای خواننده لس ان جلسی چیست؟)و قرار بود نامزد انتخاباتی دولت مشخص شود ( و باز بکذریم که یک رییس جمهور از نظر قانونی اجازه ندارد از فرد خاصی حمایت کند)اما بلخره این همایش برگزار شداز طرف یک نهاد غیر انتفاعی (معنای غیر انتفاعی را که می دانید؟)شرکت کنندگان در این مراسم حتی نهار هم نخوردندشرکت کنددگان در این همایش حتی مشایی را ندیدند چه برسد به انکه به عنوان کاندید به آنها م
یک برنامه ای امروز برگزار شد
که قرار بود یک خواننده لس آن جلسی در آن حضور پیدا کند ( حال بگذریم که اصلا معنای خواننده لس ان جلسی چیست؟)
و قرار بود نامزد انتخاباتی دولت مشخص شود ( و باز بکذریم که یک رییس جمهور از نظر قانونی اجازه ندارد از فرد خاصی حمایت کند)
اما بلخره این همایش برگزار شد
از طرف یک نهاد غیر انتفاعی (معنای غیر انتفاعی را که می دانید؟)
شرکت کنندگان در این مراسم حتی نهار هم نخوردند
شرکت کنددگان در این همایش حتی مشایی را ندیدند چه برسد به انکه به عنوان کاندید به آنها معرفی شود!
دلم می سوزد برا کسانی که هر حرفی را بدون داشتن سند محکم قبول میکنند

رئیس جمهور سخنانش را اینگونه پایان برد : 


«زنده باد عدالت»، «زنده باد عشق و محبت» و «زنده و برافراشته باد پرچم ایران» راستی آن خواننده لس آن جلسی میثم ابراهیمی خواننده 

 آهنگ وطنم پاره تنم، ای زادگاه و میهنم 


+ لینک فیلم سخنرانی احمدی نژاد در این مراسم در بخش دنبالک ها/به علت یک مشکل هنگام ضبط به دو تیکه تقسیم شده
]]>